Jdi na obsah Jdi na menu
 


Xena: Princezna bojovnice - seriál

Popis seriálu:

Celý seriál je historická fantasy, odehrávající se ve starověkém Řecku. Není však časově ohraničen a obsahuje různé orientální, egyptské i středověké prvky. Seriál zobrazuje dobrodružství udatné bojovnice jménem Xena (Lucy Lawless), která bojuje s vlastní minulostí a snaží se napravovat své hříchy. Xenu během jejího putování doprovází Gabriela (Reneé O'Connor), mladá dívka, která se stane její nejlepší přítelkyní. Z Gabriely se postupem času stává sebevědomá žena a její charakter se naplno vyvíjí.

Xena: Princezna bojovnice si půjčuje jména i témata z různých mytologií po celém světě, a tyto mytologie a především zápletky jednotlivých epizod si upravuje podle potřeby. Historické osobnosti a události z různých časových epoch a mýtů se často v seriálu objevují, zatímco Xeně a Gabriele jsou mnohdy připisovány důležité historické události. Hlavní dvojice se tak setkává s Homérem či Helenou Trojskou, ale i s Caesarem. Právě mix těchto různých období a mytologických prvků udělal z Xeny kultovní seriál konce 90. let. Zároveň byla Xena jedna z mála show, která se dostala mezi fanoušky pomocí internetu - lidé tak mohli okamžitě diskutovat o aktuálních věcech týkající se seriálu. Fandom Xeny je proto stále živý i v současné době.

 

Žánr

Seriál obsahuje drama, komedii, bizarní epizody, epizody plné akce nebo dobrodružství. Ačkoliv se Xena zdánlivě odehrává v antické době, témata jsou v zásadě nadčasová: přijmutí zodpovědnosti za svoje skutky, cena lidského života, osobní svoboda a obětování se, přátelství. Jak již bylo zmíněno, žánrů je v seriálu hned několik, proto se fanoušci dočkali i dvou muzikálních epizod. Hudbu pro všechny epizody vytvořil skladatel Joseph LoDuca, jenž za svůj výkon v roce 2000 obdržel cenu Emmy.

Postavy a herci

Kromě hlavních postav Xeny a Gabriely se v seriálu objevuje několik desítek dalších charakterů, které se v průběhu všech řad objevují. Za všechny jmenujme:

Áres (Kevin Smith)
Alti (Claire Stansfield)
Callisto (Hudson Leick)
Virgil (William Gregory Lee)
Autolycus (Bruce Campbell)
Eli (Tim Omundson)
Joxer (Ted Raimi)
Afrodita (Alexandra Tydings)
Salmoneus (Robert Trebor)
Amarice (Jennifer Sky)
Minya (Alison Wall)
Draco (Jay Laga'aia)
Meg (Lucy Lawless)
Diana (Lucy Lawless)
Leah (Lucy Lawless)
Borias (Marton Tsokas)
Eva (Adrienne Wilkinson)
Ephiny (Danielle Cormack)
Herkules (Kevin Sorbo)
Iolaus (Michael Hurst)

 

Hudba

Znělka seriálu, kterou složil výše uvedený Joseph LoDuca, vychází z tradiční bulharské písně Kaval Sviri, a nazpíval ji ženský sbor Le Mystere Des Voix Bulgares. V seriálu Hercules: The Legendary Journeys, epizodě The Warrior Princess, je původní verze Kaval Sviri použita ve scéně, kdy Xena přijíždí do bitvy.


 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář